Zabiegi

Pedicure leczniczy

Usunięcie standardowych/fizjologicznych zrogowaceń, obcięcie i oszlifowanie paznokci, wmasowanie preparatów profilaktyczno-leczniczych. Ponadto usunięcie odcisków, opracowanie wrastającego paznokcia, pękających pięt i ran.

Obcięcie i oszlifowanie paznokci problematycznych

Zabieg skierowany dla osób mających problem z utrzymaniem higieny paznokci. Przy paznokciach problematycznych istotne jest ich prawidłowe obcinanie, by zapobiec dalszym zniekształceniom.

Korekcja wrastających paznokci

Wrastający paznokieć dotyczy głównie palucha. Cechą tej przypadłości jest rośniecie paznokcia na boki lub zakrzywianie się oraz podwijanie płytki paznokcia. Temu problemowi zazwyczaj towarzyszą nieestetyczne zaczerwienienie i ból podczas chodzenia, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Ignorowanie tych symptomów i brak konsultacji ze specjalistą prowadzi do zaostrzenia bólu, a w konsekwencji do stanu zapalnego.

Najczęstszą rekomendacją leczenia wrastającego paznokcie jest jego usunięcie. Będąc propagatorami nowoczesnej podologii, oferujemy naszym pacjentom także nieinwazyjne metody leczenia tego schorzenia. Indywidualnie dobierane, specjalistyczne klamry ortonyksyjne umożliwiają skorygowanie wzrostu paznokcia. Jest to metoda, zapobiegająca pojawieniu się kłopotu wrastającego paznokcia w przyszłości.

W zależności od stopnia zaawansowania wrastania paznokcia, dobieramy optymalna metodę korekcji (tamponada, rurki protekcyjne, klamra)

Klamra

Jest to cienka, plastikowa płytka, która nakleja się na paznokieć wrośnięty bez stanu zapalnego.

Tamponada

Metoda ta polega na włożeniu bawełnianych wkładów pod boczne brzegi płytki paznokciowej, w miejscu jej wrastania.

Usuwanie nagniotów / modzeli

Modzele są jednym z przykładów hiperkeratozy, znacznego pogrubienia i nagromadzenia tkanki rogowej naskórka w jednym miejscu. Przeważnie stanowią one dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałej masy o żółtym zabarwieniu i okrągłym lub owalnym kształcie, zazwyczaj są bezbolesne. Najczęstszymi miejscami pojawienia się modzeli są: pięta, paluch, krawędzie stopy (na przodzie) oraz głowy drugiej, trzeciej lub czwartej kości śródstopia.

Nagniotek to okrągłe stwardnienie skóry powstające na palcu stopy. Trzon lub korzeń nagniotka sięga w głąb skóry, naciska na bardzo wrażliwą warstwę okostnej wywołując dotkliwy ból. Tkanka wokół nagniotka może być bardzo mocno zaczerwieniona, a nawet zajęta stanem zapalnym.

Nagnioty i modzele usuwa się frezem próżniowym, a następnie wygładza skórę za pomocą frezów ściernych o różnej gradacji.

Rurki protekcyjne

Metodę tą zaleca się w przypadku ucisku płytki paznokciowej na wał paznokciowy. Brzeg paznokcia umieszcza się w przeciętej wzdłuż rurce. Rurka ta zabezpiecza nam naskórek przed podrażnieniem co pozwala na bezpieczny wzrost paznokcia, bez uszkodzenia wału paznokciowego.

Zabieg na pękające pięty

Problem pękających pięt to bardzo częsta przypadłość, z którą pacjenci zgłaszają się do naszych gabinetów. Często, oprócz aspektów estetycznych, towarzyszy jej ból i dyskomfort uniemożliwiający normlane funkcjonowanie.

Zabieg polega na ścieraniu zrogowaciałego naskórka wzdłuż pęknięć i założeniu opatrunku okluzyjnego z maścią. Przyczyną powstawania tej dolegliwości może być nadwaga, zaburzenia biomechaniczne stopy, twarde obuwie, choroby dermatologiczne, cukrzyca, suchość skóry.

Rekonstrukcja paznokcia

Rekonstrukcje płytki wykonuje się ze względów estetycznych i ochronnych. Zabieg polega na nałożenie żelu odbudowującego płytkę paznokciową. Wskazania do rekonstrukcji paznokcia to zabezpieczenie łożyska paznokcia przed urazami, po urazach mechanicznych, po pobraniu części płytki do badania, po usunięciu chirurgicznym płytki paznokciowej lub jej części, w wyniku uszkodzenia macierzy, kiedy płytka nie odrasta.

Orteza żelowa

Projekt i wykonanie BLUE media